Protein Tozu Çeşitleri

Günümüzde spor ile ilgilenen ve düzenli olarak spor yapan bireylerin vücutlarındaki kas oluşumunu hızlandırmak adına kullanmış oldukları protein tozları, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük protein miktarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılamasını sağlamaktadır. Profesyonel olarak spor yapan veya yalnızca spor ile ilgilenen neredeyse her bireyin tercih ettiği protein tozları, sporcuların ana besin maddesi haline gelmiş durumdadır. Günümüzde piyasada birçok protein tozu çeşidi bulunmaktadır ve bu protein tozlarının birbirinden farklı birçok özelliği bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü sporcular, kendilerine en uygun protein tozu türünü bularak onu tüketmek istemektedirler. Her protein tozu, sporcuların yaptığı antrenmanlar ve aktiviteler ile uyumlu olmadığından dolayı doğru protein tozu seçimi yapmak oldukça önemlidir.

Protein Tozu Çeşitleri

Kazein Proteini

Protein tozu çeşitlerinin arasında en çok önerilen protein tozlarından biri olan Kazein proteini, sindirimdeki yavaşlığı ve gösterdiği uzun süreli etki sayesinde günümüzde sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Kazein proteini uyumadan önce tüketilmektedir ve gece boyunca sporcunun vücudundaki protein dengesini koruma işlevini görmektedir. Ayrıca kazein proteini, bünyesinde barındırdığı yüksek oranda glutamin değeri sayesinde sporcunun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Whey Konsantresi

Diğer protein tozu çeşitleri ile kıyaslandığında son derece uygun fiyatlara sahip olan Whey konsantresi, özellikle fiyat farkından dolayı sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca diyet yapan bireyler tarafından da kullanılan Whey konsantresi, yapılan diyete herhangi bir olumsuz etki yapmadan bireyin protein ihtiyacını karşılamayı sağlamaktadır.

Whey İzolesi

Protein tozu çeşitleri arasında sporcu vücudunun en hızlı sindirebildiği protein tozu çeşididir. Yapısında bulundurmuş olduğu protein oranının diğer protein tozu çeşitlerinden fazla olması sebebi ile en pahalı protein tozu çeşidi olarak geçmektedir. Ayrıca Whey izolesi, düşük oranda karbonhidrat içerdiğinden dolayı diyet yapan bireylere önerilmektedir ve yapılan diyete kesinlikle olumsuz bir etki yapmamaktadır.

Soya Proteini

Soya proteini genellikle vejetaryen bireyler tarafından tercih edilen ve insan vücuduna birçok yararı bulunan protein çeşididir. Genellikle vejetaryen bireylere uygun olması sebebi ile sporcular tarafından tercih edilmemektedir. Soya proteininin en büyük yararlarından biri ise kasların iyileşme süresini son derece fazla kısaltması ve besinlerin kaslara seri bir şekilde ulaşmasını sağlamasıdır.

Hidrolize Protein

Diğer protein tozu çeşitleri ile kıyaslandığında son derece fazla pahalı olan Hidrolize protein, oldukça fazla emilime sahiptir. Whey proteinin hidrolize edilmesi ile elde edilen Hidrolize protein, günümüzde birçok sporcu tarafından tercih edilmektedir.

Yumurta Proteini

Yumurtanın beyaz kısmının kullanımı ile elde edilen yumurta proteini, bünyesinde bulundurduğu albumin maddesi sayesinde kas kütlesinin gelişme sürecini oldukça fazla hızlandırmaktadır.

Süt Proteini İzolesi

İnek sütü ile hemen hemen aynı protein değerlerine sahip olan süt proteini izolesi, içerisinde hem whey proteinini, hem de kazein proteinini barındırmaktadır. Fiyatı ise diğer protein tozu çeşitlerine kıyasla oldukça ucuzdur. Soya proteini ile yaklaşık amino asit değerlerine sahip bir protein tozu çeşididir.